Commons:Welcome/cs
Co je Wikimedia Commons?
Wikimedia Commons je úložiště multimediálních souborů které vytvořili a udržují ne placení umělci, ale dobrovolníci. Název „Wikimedia Commons“ pochází z názvu nadace „Wikimedie“, která jej zastřešuje stejně jako jiné Wikimedia projekty a z anglického slova „commons“, protože jeho obsah sdílejí mnohé jazykové verze a různé Wikimedia projekty. Poskytuje centrální úložiště svobodně licencovaných fotografií, diagramů, animací, hudby, mluveného slova, videoklipů a multimédií každého druhu, které jsou užitečné pro každý projekt Wikimedie.
Wikimedia Commons používá stejnou wiki-technologii jako Wikipedie. Každý ho může lehce upravovat bez potřeby hlubokých technických vědomostí přímo ve svém webovém překladači. Na rozdíl od multimediálních souborů nahraných na jiných projektech, multimediální soubory nahrané na Wikimedia Commons je možné vkládat na stránky všech Wikimedia projektů bez potřeby nahrávat je odděleně do každého z nich.
Wikimedia Commons, spuštěný 7. září 2004, dosáhl milník 1 000 000 nahraných multimediálních souborů 30. listopadu, 2005 a v současnosti obsahuje 94 919 442 souborů a $2 sbírek článků. Vyloučení zodpovědnosti na stránce Wikipedie o Wikimedia Commons (česká verze) a jeho stránce na Meta-wiki.
Na rozdíl od tradičních uložišť multimediálních souborů je Wikimedia Commons svobodné uložiště. Každý může svobodně kopírovat, používat a šířit změněné kopie souborů, které zde najde, pod podmínkou, že je uveden zdroj a autoři a pod podmínkou, že uživatel uvolní své kopie/modifikace se stejnými svobodami pro ostatní. Samotná databáze Wikimedia Commons a texty v ní jsou licencované pod GNU Free Documentation License. Licenční podmínky jednotlivých souborů jsou uvedeny na popisné stránce každého z nich. Více informací o podmínkách používání...
Prispejte
Nejvíc Wikimedia Commons pomůžete, když přispějete tím, co umíte najlépe:
Přispějte vlastní tvorbou
Když jste dobrý fotograf, neváhejte přispět svými cennými snímky. Když jste dobrý disajnér, podívejte se, které diagramy a animáce velice potřebujeme. Když jste dobrý hudebník nebo filmový/divadelní umělec, neváhejte publikovat vlastní záznamy vystoupení jako svobodné dílo na Wikimedia Commons.
Přispějte svými schopnostmi
Nemusíte ovšem nahrávat vlastní súbory. Existuje množství jiné velmi důležité práce:
- Překládejte texty pomocníka do jiného jazyka než angličtiny.
- Vylepšujte obrázky.
- Identifikujte neznámé předměty.
- Přispějte právními vedomostmi ohledně autorských práv a žádostí na smazání.
Přispějte svým časem
Dokonce ani nemusíte být umělec na to, aby jste psali texty pomocníka. Jestliže je vám blízké tvořit pořádek z chaosu, přivítáme vaši pomocnou ruku!
- Kdekoli spatřítete soubor s neúplnou informací o licenci nebo zdroji, označte ho
{{subst:nsd}}
. - Zařaďte nekategorizované stránky do kategorie.
- Move files into relevant subcategories
- Svobodné zdroje médií čekají na jejich přenesení do tohoto projektu.
- Nominujte nebo hlasujte za doporučené obrázky (je nutná registrace).
- Find and revert vandalism
Tour
Register
Aby jste mohli nahrávat soubory na Wikimedia Commons, musíte se přihlásit. Zaregistrovat se můžete pomocí odkazu „Přihlášení / registrace“ v pravém horním rohu obrazovky. Zadejte jméno, které bude použito u všech vašich nahraných souborů a úpravách stránek. Pokud ovšem chcete pouze upravovat stránky, není nutné (přesto odporučujeme) se přihlašovat.
Návod na první kroky
Náš pomocník První kroky a náš seznam často kladených dotazů vám hodně pomůže. Dozvíte se jak si přispůsobit rozhraní (například nastavit jazyk rozhraní), jak nahrávat soubory a naši základní licenční politiku. Na to, aby jste mohli přispívat, nepotřebujete zvláštní technické zdatnosti. Buďte smělí při přispívání a předpokládejte dobrý úmysl při posuzovaní všech činností druhých přispěvatelů. Toto je wiki - je to opravdu jednoduché.
Více informací je dostupných na Portálu komunity. Otázky můžete pokládat v Krčmě nebo na IRC kanálu #wikimedia-commons webchat.
Soubory na Wikimedia Commons jsou organizovány do kategorií a galerií. Přehled kategorií, ktoré používáme, je dostupný z hlavní stránky.
Put Babel boxes on your user page so others know what languages you can speak and indicate your graphic abilities. All your uploads are stored in your personal gallery. Please sign your name on Talk pages by typing ~~~~. If you're copying files from another project, be sure to use the FileImporter.
Další služby a software
Pokud se stále obáváte, že je to pro vás příliš komplikované nebo chcete nahrát větší objem vlastního materiálu, můžete dokonce použít službu pro nahrávání souborů, kde jiní rádi nahrajou vaše soubory za vás. Pokud chcete sám nahrát větší množství souborů, bude vám užitečný program Commonist. Pokud potřebujete specifické informace o nástrojích pro prohlížení a úpravu našeho obsahu, podívejte se na stránku Software.
Věříme, že vás bude Wikimedia Commons baviť.
Wikipedie Encyklopedie |
Wikislovník Výkladový slovník |
Wikizdroje Původní dokumenty |
Wikicitáty Sbírka citátů | ||||
Wikiknihy Příručky a manuály |
Wikicesty Cestovní průvodce |
Wikizprávy Zpravodajství |
Wikiverzita Vzdělávací nástroje | ||||
Wikidruhy Biologický adresář |
Wikidata Databáze |
MediaWiki Wiki software |
Meta-Wiki Koordinace |